Визначення вартості послуг з технічного нагляду на автомобільних дорогах загального користування на всіх етапах інвестиційного процесу

Опубліковано:
Номер: Випуск 26(2022)
Розділ: Економіка. Менеджмент
Cторінковий інтервал статті: 8–16
Ключові слова: вартість дорожніх робіт, інвесторська кошторисна документація, інженер-консультант, технічний нагляд
Як цитувати статтю: Безуглий А. О., Бібик Ю. М., Гресько І. Л., Бельська О. Л. Визначення вартості послуг з технічного нагляду на автомобільних дорогах загального користування на всіх етапах інвестиційного процесу. Дороги і мости. Київ, 2022. Вип. 26. С. 8–16.
Як цитувати статтю (references): Artem Bezuglyi, Yuliya Bibyk, Ihor Hresko, Olena Belska. Determination of the cost of technical supervision services on the public roads at all stages of the investment process. Dorogi і mosti [Roads and bridges]. Kyiv, 2022. Iss. 26. P. 8–16 [in Ukrainian].

Автори

Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
http://orcid.org/0000-0003-3883-7968
Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-6900-796X
Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-7197-8909
Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-7175-7436

Анотація

Вступ. Процес нового будівництва, реконструкції та капітального ремонту автомобільних доріг вимагає від підрядника дотримання всіх норм і правил, встановлених нормативними документами та замовником робіт. Такі функції покладено на замовника або ж їх можуть виконувати спеціалісти, які залучаються для здійснення технічного нагляду на об’єктах дорожніх робіт. Спеціалісти з технічного нагляду в першу чергу контролюють процес виконання робіт на об’єкті, заходами якого передбачено виконання комплексу дій з перевірки якості виконання робіт та захисту інтересів замовника.

Проблематика. Розгляд даної тематики полягає у необхідності достовірно визначати розмір коштів на здійснення технічного нагляду на об’єктах дорожнього будівництва на всіх стадіях інвестиційного процесу. Адже виконання послуг з технічного нагляду передбачає залучення необхідної кількості спеціалістів і визначення їх функціональних обов’язків на об’єкті. Правильне визначення необхідного розміру коштів залежить від того, хто саме буде здійснювати роботи із технічного нагляду та є важливим як для замовників дорожніх робіт і послуг, так і для самих підприємств і організацій, якщо вони залучаються до виконання зазначених робіт.

Мета. З огляду на необхідність здійснення технічного нагляду та контролю відповідності виконання всіх робіт на об’єктах дорожнього будівництва протягом всього періоду їх виконання, є потреба в методиці визначення вартості послуг з технічного нагляду на об’єкті виконання дорожніх робіт при складанні інвесторської кошторисної документації, формуванні договірної ціни та проведенні взаєморозрахунків.

Матеріали та методи. Розрахунок витрат на здійснення послуг з технічного нагляду здійснюється із урахуванням стадії виконання дорожніх робіт, тривалості виконання робіт на об’єкті, складності виконання цих робіт, необхідної кількості спеціалістів з технічного нагляду.

Результати. У статті висвітлено практичне значення поняття «технічний нагляд», умови, які впливають на визначення розміру коштів на здійснення технічного нагляду, правила розрахунку вартості послуг з технічного нагляду на всіх стадіях інвестиційного процесу та примірну структуру їх вартості.

Висновки. Врахування замовником послуг зі здійснення технічного нагляду на етапі складання інвесторської кошторисної документації дозволить скоротити витрати на виконання дорожніх робіт в подальшому. Робота спеціалістів з технічного нагляду сприятиме якісній реалізації дорожніх робіт шляхом здійснення контролю підрядника за дотриманням проєктних рішень, контролю за обсягами робіт та якістю матеріалів. Саме тому необхідно правильно розраховувати вартість послуг з технічного нагляду, враховувати реальну структуру цих витрат та умови будівництва об’єктів.

Посилання

  1. Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об’єкта архітектури: Постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 р. № 903 (чинна в редакції від 18.03.2020 № 219-2020-п) // База даних Законодавство України / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/903-2007-п#Text (дата звернення: 26.07.2022).
  2. СОУ 42.1-37641918-087:2019 Автомобільні дороги. Інженерно-технічний супровід будівництва об’єктів дорожнього господарства. Київ, 2019 (Інформація та документація).
  3. Кошторисні норми України. Настанова з визначення вартості будівництва. Київ 2021. 28 c. (Інформація та документація).
  4. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Зміна № 8 (Інформація та документація).
  5. Про затвердження примірних форм договорів про здійснення технічного нагляду та про надання інженерно-консультаційних послуг у будівництві: Наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 13.04.2020 № 89.
  6. Про затвердження вимог щодо проведення контролю якості робіт з нового будівництва, реконструкції та ремонту автомобільних доріг загального користування: Постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1065 (чинна в редакції від 21.09.2021 № 972-2021-п) // База даних Законодавство України / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1065-2016-п#Text (дата звернення: 26.07.2022).