Mетодика планування експлуатації будівельних конструкцій

Опубліковано:
Розділ: Будівництво та цивільна інженерія
Cторінковий інтервал статті: 54-60
Ключові слова: будівельні конструкції, експлуатація споруд, планування ремонтів, терміни відновлювання.
Як цитувати статтю: Бабков О. В., Дехтяр А. С. Mетодика планування експлуатації будівельних конструкцій // Дороги і мости. – 2019. – Вип. 19-20. – С. 54-60.
Як цитувати статтю (references): Oleksandr Babkov, Anatolii Diekhtiar. Planning method of building structures maintenance // Dorogi і mosti [Roads and bridges]. – 2019. – Iss. 19-20. – P. 54-60. [in Ukrainian].

Автори

Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, м. Київ. Україна
https://orcid.org/0000-0001-5075-4239
Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-6838-0770

Анотація

Вступ. Публікації останніх роки свідчать про інтерес фахівців до проблеми експлуатації будівельних конструкцій. Він викликаний недостатнім фінансуванням, що веде до накопичення об'ємів відкладених ремонтів, було навіть запропоновано вводити в несні конструкції сигнальні елементи, поведінка яких змушувала б замислитися про початок розумної експлуатації.
Проблематика. У зв'язку з цим слід зазначити такі обставини.
Оскільки деградація властивостей споруди починається негайно після закінчення її зведення, здійснювати експлуатаційні заходи необхідно одночасно з початком експлуатації, а не пізніше – після певного нагадування.
Сучасна будівельна наука дозволяє теоретично і достатньо точно передбачати погіршення властивостей конструкцій і відповідно будувати план експлуатації, не вдаючись до додаткових натурних вимірювань. 
Серед причин деградації властивостей будівельних конструкцій основною є корозія сталі і бетону – атмосферна, в агресивних газових і рідких середовищах. Корозійне руйнування бетону пов'язано з розчиненням компонентів цементного каменя, його взаємодією з кислотами, з утворенням і кристалізацією в порах нерозчинних речовин.
Мета роботи – побудова методики планування експлуатаційних заходів для того, щоб забезпечити безпечну роботу споруди протягом заданого періоду.
Матеріали і методи. Методику розроблено на основі аналізу деградації будівельних конструкцій та вартості відновлювальних робіт.
Результати. Запропоновані пропозиції носять методичний характер і не претендують на широкі узагальнення. Проте, можна зауважити, що правильна експлуатація конструкції повинна ґрунтуватися на спільному аналізі обох кривих – деградації несних властивостей і вартості ремонтів.
Висновки. Запропоновано методику планування експлуатаційних заходів для забезпечення безпечної роботи споруди протягом заданого періоду.

Посилання

1. Дехтяр А.С. Планування експлуатації залізобетонних мостів. Наукові праці Міжнародного семінару «Механіка і фізика руйнування будівельних матеріалів і конструкцій».  Луцьк, 2002. С. 16-19.

2. Дехтяр А.С., Коваль П.М. Про корисність своєчасних ремонтів мостів. Вісник Національного транспортного університету. Київ, 2006. N 11. С. 219-222.

3. Иосилевский Л. И. Практические методы управления надежностью железобетонных мостов. Москва, 1999. 295 с.