Вступ. Дорожні знаки формують каркас системи прийняття рішення водієм в процесі керування транспортним засобом, у місцях злиття, розділення та перетину транспортних та пішохідних потоків. Найголовніше у дорожніх знаках — їх яскравість та здатність до світлоповертання у нічний час доби; знаки повинні мати чіткий зворотній зв’язок. Чим більш повно і чітко поінформований водій про умови і необхідні режими руху, тим більш точними і безпомилковими є його дії.
Проблематика. За результатами аналізу статистики ДТП здебільшого аварії трапляються через неможливість водієм адекватно оцінити ситуацію в умовах недостатньої видимості дорожньої розмітки, знаків і незадовільного освітлення.
За результатами досліджень встановлено, що покращення видимості розмітки і знаків може забезпечити зниження аварійності на (10–30) %.
Згідно статистики, близько 27 % аварій відбуваються через неуважність водія або втрату концентрації. В Україні подібні дослідження майже не проводяться, але за даними працівників поліції, в аваріях в місті 50 % водіїв також називають причиною зіткнення втомленість або втрату концентрації.
Актуальною задачею для нівелювання вищенаведених факторів є застосування якісно-інформативних дорожніх знаків, що дозволять привернути увагу водія до елементів дорожньої ситуації (наявність пішохідних переходів, можливі ускладнення умов руху, траєкторія руху власного транспортного засобу тощо). Для отримання якісних знаків, перш за все необхідно дотримуватись усіх правил технології їх виготовлення.
Мета. Дослідити світлоповертальні та колориметричні характеристики дорожніх знаків залежно від технології їх виготовлення.
Матеріали та методи. Лабораторні дослідження з визначення впливу технології виготовлення знаків на питомий коефіцієнт сили світла, координати кольоровості, коефіцієнт яскравості.
Результати. Наведено результати лабораторних випробувань зразків дорожніх знаків, виготовлених різними технологіями з визначення питомого коефіцієнта сили світла, координат кольоровості, коефіцієнта яскравості.
Висновки. За результатами проведених досліджень можна зробити висновок, що виробникам знаків необхідно дуже ретельно працювати над підбором чорнил для цифрового друку з метою досягнення зображення з високою кольоростійкістю. Виробникам рекомендується мати у своєму розпорядженні необхідні прилади для контролю кольору на етапі виготовлення. Також, можна відмітити, що питомий коефіцієнт сили світла зображення знаків не білих кольорів, виготовлених методом цифрового друку має менші значення ніж у знаків, виготовлених іншими технологіями. Виробникам потрібно звертати на це увагу і працювати над можливістю досягати більших значень світлоповертання.