Дослідження впливу наповнювачів різного походження на властивості асфальтобетонів

Опубліковано:
Номер: Випуск 27(2023)
Розділ: Будівництво та цивільна інженерія
Cторінковий інтервал статті: 68–80
Ключові слова: асфальтобетон, атмосферостійкість, бітум, водостійкість, зола-винесення, морозостійкість, наповнювач, об’ємні властивості, фізико-механічні властивості
Як цитувати статтю: Каськів В. І., Соколов О. В. Дослідження впливу наповнювачів різного походження на властивості асфальтобетонів. Дороги і мости. Київ, 2023. Вип. 27. С. 68–80.
Як цитувати статтю (references): Volodymyr Kaskiv, Oleksii Sokolov. Study of the influence of aggregates of different origins on the properties of asphalt concrete. Dorogi і mosti [Roads and bridges]. Kyiv, 2023. Iss. 27. P. 68–80 [in Ukrainian].

Автори

Державне підприємство «Національний інститут розвитку інфраструктури» (ДП «НІРІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-8074-6798
Державне підприємство «Національний інститут розвитку інфраструктури» (ДП «НІРІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-4694-9647

Анотація

Вступ. Властивості бітумомінерального матеріалу визначаються особливостями зв’язків, що виникають між окремими мінеральними зернами, і залежать від властивостей бітуму, товщини шару бітуму, що покриває мінеральні зерна, а також від процесів взаємодії мінеральних матеріалів і бітуму на їхній спільній поверхні розділу. Для забезпечення міцного і стійкого зв’язку між зернами бітум має рівномірно покривати тонким шаром поверхню мінеральних матеріалів. Для підвищення міцності дорожнього покриття, влаштованого з бітумомінерального матеріалу, необхідно, щоб максимальна кількість бітуму була адсорбована мінеральним матеріалом, а вміст вільного бітуму зведений до мінімального значення.

Проблематика. Залежно від природи мінерального матеріалу і хімічного складу бітуму по різному змінюються властивості його тонких шарів. На активній мінеральній поверхні  міцність бітуму в тонкому шарі збільшується із зменшенням його товщини, на інактивній поверхні – майже не змінюється.

Мета. Дослідження присвячені встановленню впливу наповнювачів різного походження на об’ємні та механічні властивості асфальтобетонів, а також на їх атмосферостійкість.

Матеріали і методи. Для проведення досліджень було прийнято мінеральний порошок з вапняку, граніту, кварциту та золи-винесення.

Результати. Результати досліджень засвідчили, що тип наповнювача практично не впливає на зміни об’ємних і механічних властивостей асфальтобетону. Але, у той же час, асфальтобетони з різними наповнювачами суттєво відрізняються за водо- та морозостійкістю.

Висновки. Встановлено, що всі наповнювачі, які досліджувались, можна використовувати для виробництва асфальтобетонних сумішей, однак у певних випадках необхідно вживати заходи з підвищення водостійкості асфальтобетону шляхом використання добавок на основі поверхнево-активних речовин або ж використовувати дані наповнювачі в суміші із наповнювачем з вапняку чи інших осадових карбонатних гірських порід.

Посилання

  1. Пиріг Я. І. Методи оцінки адгезії та когезії бітумних в’яжучих. Харків, 2019. 224 с.
  2. Золотарьов В.О. Дорожні бітумні в’яжучі та асфальтобетони. Частина 2. Дорожні асфальтобетони. Харків, 2016.  204 с.
  3. ДСТУ Б В.2.7-319:2016 Суміші асфальтобетонні і асфальтобетон дорожній та аеродромний. Методи випробувань. Київ, 2016. 38 с. (Інформація та документація).
  4. ДСТУ Б В.2.7-273:2011 Вода для бетонів і розчинів. Технічні умови (ГОСТ 23732-79, MOD), Київ, 2011. 28 с. (Інформація та документація).
  5. ДСТУ 3583:2015 Сіль кухонна. Загальні технічні умови. Київ, 2015. 56 с. (Інформація та документація).
  6. ДСТУ EN 12697-6:2019 Бітумомінеральні суміші. Методи випробування гарячих асфальтобетонних сумішей. Частина 6. Визначення об’ємної щільності бітумомінеральних зразків. Київ, 2019. 13 с. (Інформація та документація).