Вступ. Розвиток автомобільного транспорту неминуче призводить до збільшення інтенсивності дорожнього руху, внаслідок чого виникають проблеми у забезпеченні безпеки та комфорту пересування для учасників дорожнього руху, зокрема на нерегульованих перехрестях і пішохідних переходах, які є зоною підвищеної імовірності виникнення дорожньо-транспортних пригод.
Проблематика. Велика імовірність виникнення ДТП на нерегульованих перехрестях автомобільних доріг і пішохідних переходах потребує вжиття заходів, спрямованих на забезпечення безпеки усіх учасників дорожнього руху, особливо пішоходів і велосипедистів.
Мета. Забезпечення безпеки дорожнього руху, зменшення імовірності виникнення ДТП та забезпечення комфортних умов пересування для учасників дорожнього руху.
Матеріали та методи. Проаналізовано чинні нормативно-правові акти та нормативні документи щодо технічних засобів організування дорожнього руху, зокрема дорожніх світлофорів та статистичну інформацію про дорожньо-транспортні пригоди в Україні.
Результат. У даній статті розглянуто ефективність застосування світлофорів як засобу управління дорожнім рухом та їхню важливу роль у забезпеченні безпеки для всіх учасників дорожнього руху, а також можливість впровадження нових технологій, які можуть підвищити ефективність роботи світлофорів для регулювання дорожнього руху та покращення безпеки на автомобільних дорогах.
Висновки. Світлофори є одним із найважливіших інструментів для управління дорожнім рухом і забезпечення безпеки та підвищення ефективності руху транспорту як в містах, так і на позаміських автомобільних дорогах. Вони регулюють рух транспортних засобів і пішоходів на перехрестях та інших ключових ділянках доріг, допомагаючи уникнути конфліктних ситуацій і знижуючи ризик виникнення дорожньо-транспортних пригод. Світлофори дозволяють організувати впорядковану черговість руху, тим самим зменшуючи ризик виникнення зіткнень і наїздів на пішоходів.