Фінансова спроможність дорожніх підприємств — як один із критеріїв для участі у процедурі закупівлі

Опубліковано:
Розділ: Економіка. Менеджмент
Cторінковий інтервал статті: 8–19
Ключові слова: дорожнє підприємство, показники, процедура закупівлі, фінансова звітність, фінансова спроможність
Як цитувати статтю: Безуглий А. О., Бібик Ю. М., Гресько І. Л., Бельська О. Л., Концева В. В. Фінансова спроможність дорожніх підприємств — як один із критеріїв для участі у процедурі закупівлі. Дороги і мости. 2021. Вип. 24. C. 8–19.
Як цитувати статтю (references): Artem Bezugliy, Yuliya Bibyk, Ihor Hresko, Olena Belska, Valentyna Kontseva. Financial capacity of road enterprises — as one of the criteria for participation in the procurement procedur. Dorogi і mosti [Roads and bridges]. 2021. Iss. 24. P. 8–19 [in Ukrainian].

Автори

Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
http://orcid.org/0000-0003-3883-7968
Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-6900-796X
Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-7197-8909
Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-7175-7436
https://orcid.org/0000-0002-4911-7723

Анотація

Вступ. Фінансова спроможність є комплексним поняттям, яке перебуває під впливом різних фінансових та економічних факторів та визначається можливістю підприємства здійснювати свою фінансову діяльність. Одним із кваліфікаційних критеріїв, передбачених в [1], є наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю. При виконанні  цього критерію, підприємства допускаються до прийняття участі у процедурі закупівлі на виконання дорожніх робіт чи послуг. На сьогодні аналіз фінансового стану за даними фінансової звітності є необхідною умовою оцінки якості фінансово-господарської діяльності підприємства, а визначення фінансової спроможності підприємств має істотне та практичне значення, адже від нього залежить економічний рівень підприємства в цілому та можливість ведення аналізу фінансової та господарської діяльності.

Проблематика. Вимоги до тендерної документації встановлюються замовником з метою перевірки учасника, його можливостей забезпечити реалізацію проєкту закупівлі та виконати всі необхідні вимоги. Замовнику необхідно впевнитися, що державні кошти, витрачені на закупівлю, не будуть втрачені через фінансові проблеми підрядної організації, а також чи достатньо фінансових можливостей має підрядна організація для виконання дорожніх робіт. Критерій фінансової спроможності можна застосовувати до будь-яких закупівель, адже він передбачає підтвердження фінансових можливостей учасника.

Необхідність розгляду даної тематики полягає в проведенні оцінювання фінансової спроможності дорожніх підприємств, застосуванні теоретико-практичних підходів під час проведення оцінки. Оцінювання та визначення рівня фінансової спроможності дорожніх підприємств є важливим завданням і з огляду потреби самих підприємств і з огляду замовників дорожніх робіт та послуг.

Мета. Метою статті є висвітлення теоретичних та практичних підходів щодо оцінки фінансової спроможності дорожніх підприємств, визначення ефективності їхньої діяльності за результатами проведеної оцінки та визначення учасників, які допускатимуться до участі у процедурі закупівлі. 

З огляду на необхідність встановлення рівня фінансової спроможності, як результату реалізації дорожнім підприємством свого потенціалу, важливо визначити та обґрунтувати конкретні показники фінансової спроможності та пропозиції щодо їх практичного застосування.

Матеріали та методи. Для визначення фінансової спроможності дорожніх підприємств використовується комплекс науково-методичних інструментів, економіко-математичних прийомів та методів на основі фінансової та статистичної інформації про діяльність підприємств і показників, які на неї впливають.

У цілому порядок проведення оцінки фінансової спроможності дорожніх підприємств передбачає виконання наступних етапів:

  • здійснення збору необхідної інформації та даних про конкретні показники, що дозволять охарактеризувати фінансовий стан підприємства;
  • проведення розрахунків показників;
  • порівняння їх з нормативними значеннями.

Фінансова звітність підприємств містить інформацію щодо стану фінансів підприємств, на основі аналізу якої визначаються основні тенденції формування й використання фінансових ресурсів підприємства, причини змін, що сталися, виявлення сильних та слабких сторін підприємства, а також резервів для  поліпшення фінансового стану підприємства у перспективі. Саме для проведення оцінки фінансової спроможності дорожніх підприємств сформовано комплекс показників аналізу фінансового стану підприємства. Дані фінансової звітності слугують базою для розрахунку показників.

Результати. У роботі висвітлено механізм з проведення оцінювання фінансової спроможності допоможе здійснювати комплексний аналіз фінансової діяльності дорожніх підприємств та визначати чи допускається підприємство, враховуючи його фінансові можливості, для участі у закупівлях на дорожні роботи чи послуги. Проведення оцінювання за фінансовими показниками та коефіцієнтами допоможе планувати та прогнозувати майбутню діяльність дорожніх підприємств для їх участі у процедурі закупівлі на виконання дорожніх робіт або надання послуг.

Висновки. У ході написання статті наведено приклад оцінювання фінансової спроможності, а також визначено її значимість на діяльність дорожніх підприємств. Коефіцієнти та показники, запропоновані в роботі, можуть використовуватися для проведення об’єктивного оцінювання фінансової спроможності дорожніх підприємств та дозволять: визначати ступінь платоспроможності дорожніх підприємств, ліквідність, рівень їх фінансової стійкості та ділової активності, визначати їх кредитоспроможність.

Посилання

  1. Про публічні закупівлі: Закон України від 25.12.2015 № 922-VIII (чинний в редакції від 23.01.2021 № 1021-IX) // База даних Законодавство України / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19/ed20210123#Text (дата звернення: 04.08.2021).
  2. Про затвердження Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»: Наказ Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73 (чинний в редакції від 23.07.2019 № z0685-19) // База даних Законодавство України / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0336-13#Text (дата звернення: 04.08.2021).
  3. МР Д.1.2-37641918-915:2020 Методичні рекомендації з визначення фінансової спроможності дорожніх підприємств. Київ, 2020. 18 с. (Інформація та документація).