Вступ. Активна інтеграція до Європейського Союзу, водночас з блокадою морських портів та різницею стандартів функціонування транспортного сектору, особливо на прикордонних пунктах пропуску, створює відчутне навантаження на пропускну спроможність транспортно-логістичної системи України, що, у свою чергу, вимагає пошуку і залучення різних інструментів для зміцнення конкурентоспроможності української інфраструктури та її успішного сполучення з глобальними ланцюгами постачань.
Проблематика. Транспортна інфраструктура є ключовим фактором конкурентоспроможності економіки. Вона забезпечує доступ до ринків, ресурсів і послуг, а також сприяє економічному зростанню та розвитку. Однак, виклики глобальних змін у сфері транспорту, що обумовлюють необхідність постійної модернізації і розвитку інфраструктури, ставлять під сумнів конкурентоспроможність країн та регіонів, які не можуть забезпечити якісну та ефективну інфраструктуру.
Використання інструменту фінансування Connecting Europe Facility (CEF) надає унікальну можливість для покращення національної транспортної інфраструктури, забезпечення її достатнього фінансування з метою розвитку транскордонного співробітництва та підвищення конкурентоспроможності.
Мета. Аналіз потенціалу можливостей та користі від участі в програмі фінансування ЄС CEF 2022 для розвитку транспортної інфраструктури на прикладі діяльності АТ «Укрзалізниця» і Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України (далі – бенефіціари) щодо підвищення її конкурентоспроможності та відповідності сучасним вимогам ефективності та екологічності транспорту.
Матеріали та методи. Методологія роботи містить теоретичні методи обробки даних з метою виокремлення засад участі України в інструменті фінансування CEF. За допомогою техніко-економічного аналізу, синтезу та класифікації, а також узагальнення накопиченої інформації було досліджено шляхи розвитку конкурентоспроможності інфраструктури, досягнуто необхідних висновків для трактування успішності та перспектив участі України в інструменті фінансування CEF для розвитку транспортної галузі.
Результати. Дослідження підтверджує, що участь України в програмі фінансування CEF сприяє покращенню якості та доступності транспортної інфраструктури. Фінансова підтримка CEF дозволяє Україні провести модернізацію, підвищити швидкість і надійність перевезень, що робить її більш конкурентоспроможною на міжнародному ринку та сприяє розвитку транскордонного співробітництва та зменшенню негативного впливу на екологію.
Висновки. Участь України у програмі фінансування Connecting Europe Facility (CEF) є важливим інструментом для підвищення конкурентоспроможності її транспортної інфраструктури. Ефективне використання цього інструменту допоможе зміцнити позиції у транспортно-логістичному секторі, сприяти економічному зростанню та сталому розвитку. Імплементація європейських стандартів функціонування транспортного сектору в Україні та розвиток транскордонних пунктів переходу є темою подальших наукових досліджень.