Здійснено історичний огляд методик оцінки економічної ефективності інвестиційних проєктів. Проведено аналіз сучасних методик оцінки ефективності у сфері будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг. Визначено основні положення та принципи комплексної оцінки будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг і висвітлено узагальнюючі методологічні підходи до визначення загальної соціально-економічної ефективності фінансування робіт з нового будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг загального користування, яка передбачає виконання відповідних етапів з оцінки показників: транспортно-експлуатаційного стану автомобільної дороги; соціально-економічної ефективності будівництва реконструкції та ремонтів автомобільної дороги; екологічної ефективності будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільної дороги.
Вступ. Найважливішою умовою функціонування сучасних економічних систем держав є розвинена мережа автомобільних доріг. Інтегративний розвиток національної економіки стикається з необхідністю розбудови нових і покращення стану існуючих міжнародних транспортних коридорів, що передбачає збільшення їх пропускної здатності та транзитного потенціалу, експорту автотранспортних послуг і зменшення часу сполучення й доставки вантажів та пасажирів автомобільним транспортом.
Комплексна оцінка соціально-економічної та екологічної ефективності будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг загального користування є інструментом державної політики, спрямованої на реалізацію принципів сталого економічного розвитку. В умовах програмно-цільового планування розвитку автомобільних доріг загального користування, узагальнення та подальший розвиток науково-методичних підходів до комплексної оцінки ефективності інвестиційних проєктів з будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг виступає одним із ключових завдань покращення якості діючих автомобільних доріг і появи нових транспортних маршрутів з урахуванням їх соціально-економічної та екологічної ефективності.
Проблематика. При оцінці проєктів з будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг загального користування необхідно враховувати не тільки ефективність проєктних інвестицій, але також соціальні та екологічні ефекти, які пов’язані з їх реалізацією.
Узагальнення методологічних підходів до комплексного оцінювання проєктів з будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг з урахуванням їх соціально-економічної та екологічної ефективності та розроблення методичного інструментарію для оцінки додаткових ефектів є складною науковою проблемою. При цьому комплексна оцінка ефективності будівництва та реконструкції автомобільної дороги повинна характеризувати відповідність її транспортно-експлуатаційного стану рівню соціально-економічних та екологічних вимог, що формуються з врахуванням державних, територіальних, суспільних і приватних інтересів.
Мета й завдання. Метою статті є обґрунтування на науково-методичному рівні доцільності комплексної оцінки соціально-економічної та екологічної ефективності будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг загального користування на основі узагальнення існуючих методичних підходів до розрахунку показників ефективності інвестицій.
Завданням статті є аналіз методичних підходів до оцінки ефективності інвестиційних проєктів, визначення їх особливостей та на основі їх узагальнення обґрунтування комплексного підходу до загальної оцінки соціально-економічної ефективності інвестицій будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг загального користування.
Матеріали та методи. Під час написання статті було використано діючі методики оцінки ефективності капітальних вкладень (інвестицій), проєктні та нормативно-правові документи щодо оцінювання соціально-економічної ефективності інвестицій в будівництво, реконструкцію і ремонт автомобільних доріг. У процесі дослідження застосовувалися методи комплексного і системного аналізу, абстрактно-логічний, метод порівняльного аналізу та інші.
Результати. Визначено основні положення та принципи комплексної оцінки будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг і складено єдину методику щодо визначення загальної соціально-економічної ефективності фінансування робіт з нового будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг загального користування, яка передбачає виконання відповідних етапів з оцінки: транспортно-експлуатаційного стану автомобільної дороги; соціально-економічної та екологічної ефективності будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільної дороги.
Висновки. При оцінці соціально-економічної ефективності інвестицій у розвиток автомобільних доріг загального користування має бути використана система показників, що характеризують результати суміжного впливу на макро- та мікро- економічному рівні та у соціальній сфері. У цьому контексті для можливості оптимізації процесів пріоритизації та черговості фінансування робіт з нового будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг загального користування в рамках відповідного нормативно-правового поля було узагальнено методичні підходи до визначення загальної соціально-економічної ефективності фінансування цих робіт.
Застосування єдиних методичних підходів до визначення загальної соціально-економічної ефективності фінансування робіт з нового будівництва, реконструкції та ремонтів автомобільних доріг передбачає довгострокове планування та фінансування чітко визначених завдань і заходів щодо відновлення та розвитку мережі автомобільних доріг загального користування.