Огляд методів проєктування складу асфальтобетонних сумішей

Опубліковано:
Номер: Випуск 27(2023)
Розділ: Будівництво та цивільна інженерія
Cторінковий інтервал статті: 81–90
Ключові слова: асфальтобетонна суміш, асфальтобетон, метод Маршала, метод Суперпейв, об’ємні властивості, підбирання складу асфальтобетонних сумішей
Як цитувати статтю: Копинець І. В., Соколов О. В., Желтобрюх А. Д., Головченко В. С. Огляд методів проєктування складу асфальтобетонних сумішей. Дороги і мости. Київ, 2023. Вип. 27. С. 81–90.
Як цитувати статтю (references): Ivan Kopynets, Oleksii Sokolov, Anton Zheltobriukh, Vasyl Holovchenko. Review of methods for asphalt mixtures design. Dorogi і mosti [Roads and bridges]. Kyiv, 2023. Iss. 27. P. 81–90 [in Ukrainian].

Автори

Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0001-5078-8682
Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0003-0764-8793
Державне підприємство «Національний інститут розвитку інфраструктури» (ДП «НІРІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-0908-4795
Державне підприємство «Національний інститут розвитку інфраструктури» (ДП «НІРІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-4694-9647

Анотація

Вступ. Найбільш використовуваним дорожньо-будівельним матеріалом для влаштування верхніх шарів дорожнього одягу є асфальтобетонні суміші. Також асфальтобетонні суміші використовують для влаштування шарів злітно-посадкових смуг аеродромів, покриття мостів, вулиць, пішохідних та велосипедних доріжок тощо. Існує велика кількість видів асфальтобетонних сумішей, які відрізняються за різновидом зернового складу, найбільшим номінальним розміром зерен заповнювача, вмістом щебеню, вмістом подрібненого та неподрібненого піску, якістю складників та в’язкістю бітумного в’яжучого.

Проблематика. Національний метод проєктування складу асфальтобетонних сумішей є дуже схожим на метод Маршала та метод Суперпейв в частині визначення оптимального вмісту бітумного в’яжучого за об’ємними властивостями асфальтобетону. Відмінність полягає тільки у тому, що відповідно до методу Маршала та Суперпейв за оптимальний обирають такий його вміст, за якого вміст повітряних пор становить 4,0 %. Відповідно ж до національного методу проєктний вміст повітряних пор змінюється залежно від типу асфальтобетонної суміші.

Суттєвою інновацією методу Суперпейв є визначення експлуатаційних показників асфальтобетону, таких як колієстійкість, тріщиностійкість та стійкість до утворення тріщин від утоми матеріалу. Ймовірно дані методи з часом також потрібно впроваджувати в Україні.Мета. Виконання аналізу щодо методів підбирання складу асфальтобетонних сумішей.

Матеріали і методи. Аналіз літературних джерел щодо різних методів підбору складу.

Результати. Виконано аналіз літературних джерел щодо різних методів підбору складу.

Висновки. Використання різних методів ущільнення асфальтобетонних сумішей може призводити до отримання асфальтобетонів з різними об’ємними властивостями, що впливатиме як на оптимальний вміст бітуму, так і на експлуатаційні показники асфальтобетону, тому подальші дослідження має бути спрямовано на установлення впливу методу ущільнення на об’ємні властивості асфальтобетонів та їх взаємозв’язку з виробничим ущільненням асфальтобетонних сумішей.

Посилання

  1. Золотарев В.А. Дорожные битумные вяжущие и асфальтобетоны. Часть 2. Дорожные асфальтобетоны : учебник. Харьков: ХНАДУ, 2016. 204 с.
  2. Asphalt Design Mix Methods. 7th Edition. USA, 2014. 188 p. 
  3. AASHTO (2013) AASHTO M 323-13. Standard specification for Superpave volumetric mix design. AASHTO, Washington, DC, USA (Інформація та документація).
  4. ДСТУ Б В.2.7-319:2016 Суміші асфальтобетонні і асфальтобетон дорожній та аеродромний. Методи випробувань. Київ, 2016. 64 с. (Інформація та документація).
  5. The Shell Bitumen Handbook, Sixth edition, Dr Robert N. Hunter, Andy Self and Professor John Read, Shell International Petroleum Company Ltd, 2015.
  6. Проєкт ДСТУ ХХХХ-1 Суміші асфальтобетонні та асфальтобетон. Технічні умови. Частина 1. Гарячі суміші. Київ, 2022. 40 с. (Інформація та документація).