Принципи забезпечення архітектурної виразності мостів

Опубліковано:
Номер: Випуск 25(2022)
Розділ: Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології
Cторінковий інтервал статті: 203–210
Ключові слова: архітектура, атрактивність, міст, образ, споруди транспорту, туризм, шляхопровід
Як цитувати статтю: Остапчук В. Ю., Волошко Ю. С. Принципи забезпечення архітектурної виразності мостів. Дороги і мости. Київ, 2022. Вип. 25. С. 203–210.
Як цитувати статтю (references): Vitalii Ostapchuk, Yurii Voloshko. Peculiarities of ensuring the architectural expressiveness of bridges. Dorogi і mosti [Roads and bridges]. Kyiv, 2022. Iss. 25. P. 203–210 [in Ukrainian].

Автори

Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П.Шульгiна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0001-6703-2718
Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П.Шульгiна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0002-3903-659

Анотація

Вступ. Туристична привабливість України є одним з факторів економічного розвитку. Враховуючи прагнення нашої держави до виходу на світовий рівень та розвитку туристичного потенціалу, існує необхідність удосконалення транспортної інфраструктури не тільки з точки зору якості та ефективності, а й з точки зору естетичності.

Проблематика. Практично всі мости в Україні (а особливо – малі та середні) виглядають одноманітно, оскільки були побудовані в умовах обмеженого фінансування. Через це в українців вони асоціюються виключно з транспортними спорудами, призначеними для пропуску транспортних та пішохідних потоків та не потребують художньої виразності.

Мета та завдання роботи. Виконати аналіз існуючого вітчизняного та світового досвіду проєктування й будівництва мостів і шляхопроводів для виявлення способів досягнення їх естетичної привабливості з метою подальшого впровадження цих способів в українське мостобудування.

Матеріали та методи. Під час дослідження був проведений аналіз досвіду проєктування та будівництва споруд транспорту в Україні та світі. Використання порівняльно-описового методу дозволило виявити спільні тенденції у світовому мостобудуванні та проаналізувати можливості використання світового досвіду на теренах України.

Результати. Проведено аналітичний огляд мостів і шляхопроводів, побудованих в Україні та за кордоном. Виявлено способи досягнення їх художньої виразності. Надано пропозиції щодо удосконалення існуючих мостів і шляхопроводів України з метою надання їм естетичної привабливості. Визначено місця, у яких необхідно першочергово забезпечити позитивний художній образ споруд транспорту задля підвищення туристичного потенціалу України.

Висновки. Виконання рекомендацій ДБН В.2.3-22:2009 щодо необхідності проведення конкурсу перед проєктуванням мостів [1] є запорукою успіху в досягненні атрактивності споруд транспорту та підняття іміджу й туристичного потенціалу України. В умовах значної обмеженості фінансових можливостей нашої країни, необхідно в першу чергу зосередитись на найбільш видимих та відвідуваних мостах і шляхопроводах на дорогах загального користування державного значення. Проєктування художньо виразної конструкції мостів є завданням середньострокової та більш віддаленої перспективи. Проте, наразі, можна розпочати з удосконалення образу існуючих мостів, що вимагає мінімальних грошових затрат, порівняно з проєтуванням та будівництвом нових.

 

Посилання

  1. ДБН В.2.3-22:2009 Споруди транспорту. Мости та труби. Основні вимоги проектування. Київ, 2009. 73 с. (Інформація та документація).
  2. Укравтодор планує відремонтувати 1385 мостів за 5 років. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3035684-ukravtodor-planue-vidremontuvati-1385-mostiv-za-5-rokiv.html (дата звернення 12.01.2022).
  3. Blockley D. Bridges: the science and art of the world`s most inspiring structures. Oxford university press, 2010. 312 р.
  4. Закора О.Л. Архітектурні особливості мостів. Наука та прогрес транспорту. Вісник Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна. Київ, 2005. Вип. 6. С. 113–117.