Шумозахисні заходи на автомобільних дорогах

Опубліковано:
Номер: Випуск 28(2023)
Розділ: Технології захисту навколишнього середовища
Cторінковий інтервал статті: 265–274
Ключові слова: автомобільна дорога, акустичне проєктування, геометрія дороги, транспортні засоби, шумове забруднення, шумове навантаження, шумозахисні екрани, шумозахисні конструкції, шумозахисні принципи, шумопоглинаючі конструкції
Як цитувати статтю: Ковальчук В. В. Шумозахисні заходи на автомобільних дорогах. Дороги і мости. Київ, 2023. Вип. 28. С. 265–274.
Як цитувати статтю (references): Vitalii Kovalchuk. Noise protection measures on highways. Dorogi і mosti [Roads and bridges]. Kyiv, 2023. Iss. 28. P. 265–274 [in Ukrainian].

Автори

Національний університет «Львівська політехніка», м. Львів, Україна
https://orcid.org/0000-0003-4350-1756

Анотація

Вступ. Наукові дослідження показали, що шум, який генерується транспортними засобами, негативно впливає на здоров’я людей. Тому необхідні вдосконалені рішення в галузі проєктування та планування автомобільних доріг для зменшення шумового навантаження на житлові території.

Проблематика. Зазвичай, шум виникає внаслідок руху автомобілів, їх двигунів та дорожнього покриву. Цей шум може призводити до стресу, проблем зі сном, погіршення концентрації та інших проблем з фізичним і психологічним здоров’ям.

Однією з ключових стратегій щодо шумозахисту є вибір правильного місця для будівництва автомобільної дороги та використання спеціальних геометричних рішень, які можуть сприяти зменшенню шумового навантаження на прилеглі території. Також важливим елементом є встановлення звукоізоляційних бар’єрів.

Мета. Мета роботи полягала у дослідженні та аналізу можливих рішень шумозахисту прилеглих до автомобільної дороги селитебних територій від шумового навантаження автомобільних доріг.

Матеріали та методи. Стаття носить оглядовий характер. У статті використовується системний підхід, який представляє собою сукупність загальнонаукових методологічних принципів (вимог), в основі яких лежить розгляд об’єктів як систем. Об’єктами в даній статті є шумозахисні споруди і заходи на автомобільних дорогах.

Результати. У статті висвітлено проблеми шумового забруднення навколишнього середовища від автомобільних доріг та шляхи їх вирішення.

Висновки. Високий рівень шуму може призводити до значного негативного впливу на здоров’я людини. Його прояви включають в себе збільшення нервового напруження, постійне стомлення, виснаження центральної нервової системи та кори мозку. Ці фактори негативно впливають на творчу активність, робочу продуктивність. Крім того, вони можуть викликати швидке виснаження, погіршення пам’яті, уваги, зорової гостроти та сприяти виникненню патологічних змін у слухових та серцево-судинних системах, а також інших фізіологічних змін в організмі людини.

Проаналізувавши шумозахисні заходи на автомобільних дорогах, можна зробити висновки, що питання шумової безпеки прилеглих до автомобільної дороги територій, то є комплекс заходів, що включає в себе планування, будівництва, утримання як самої дороги, так і шумозахисних об’єктів на певній автомобільній дорозі. 

 

Посилання

  1. Гільов В. В. Забезпечення екологічної безпеки промислового регіону. Вісник Придніпровської державної академії академії та архітектури. Дніпропетровськ, 2015. №4 (205). С. 62–67.
  2. Гільов В.В. Оцінка якості та безпеки життєдіяльності населення, яке проживає на території з багатоповерховою забудовою за фактором шумового забруднення. International Scientific Journal. Київ, 2015. № 1. С. 14–17.
  3. Road traffic noise and health-related quality of life: A cross-sectional study. Berlin,  2021.URL: https://www.noiseandhealth.org/article.asp?issn=1463-1741;year=2013;volume=15;issue=65;spage=224;epage=230;aulast=Welch (дата звернення 23.10.2023).
  4. Stephen A. Stansfeld, Mark P. Matheson. Noise pollution: non-auditory effects on healt. British Medical Bulletin. Berlin, 2003. Volume 68, Issue 1. DOI: https://doi.org/10.1093/bmb/ldg033 (дата звернення 23.10.2023).
  5. Summary of Noise Barriers Constructed By December 31, 2010. Washington, DC: U.S. Department of Transportation, July 2012.
  6. Гільов В. В. Визначення коефіцієнту акустичного комфорту (дискомфорту) для територій з садибною забудовою. Строительство, материаловедение, машиностроение. Днепропетровск, 2007. Вип. 43. С. 111–113.
  7. Ріпний О.Ю., Глобчак Б.В., Гільов В. В., Ткач Н.О. Засоби зменшення негативного впливу на населення від автомобільної дороги на прикладі м. Підгороднє. Молодь: наука та інновації: Матеріали VІ Всеукраїнської науково-технічної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених, 19 листопада 2018 р. Дніпро, 2018. Т. 10. екологічні проблеми регіону. С. 89–90.
  8. ДБН В.1.1-31:2013 Захист території, будинків і споруд від шуму. Київ, 2013. 45 с. (Інформація та документація).