Вступ. У статті представлено результати стандартизації вимог до дисперсних сумішей, укріплених мінеральними в’яжучими, для влаштування шарів основи, додаткової основи та покриття дорожніх одягів, які були використані як базис національного стандарту «Щебеневі та гравійні матеріали для дорожнього будівництва. Технічні умови. Частина 3. Матеріали, укріплені мінеральними в’яжучими».
Стандартизація. Стандарт охоплює вимоги до щебенево-піщаних та піщано-гравійних сумішей, оброблених мінеральними в’яжучими, та похідних укріплених матеріалів, а також вимоги до вихідних матеріалів. Мінеральні в’яжучі для стандартизованого виду дорожньо-будівельних матеріалів вибирають з переліку: цемент, шлак, зола-винесення як окремо, так і в комбінації цих компонентів з використанням, за потреби, активатора. Вимоги стандарту поширюються на суміші, виготовлені в змішувальній установці чи змішуванням на дорозі. Положення стандарту містять також вимоги до сумішей та відповідних укріплених матеріалів на основі активних шлаків або золошлакових сумішей, складники яких є заповнювачем та часткою в’яжучого.
Стандартизовані показники якості сумішей включають вимоги до фізичних властивостей, зокрема до гранулометричного складу, та до механічних властивостей; обов’язкові розділи стандарту містять вимоги до контролювання якості, транспортування та маркування сумішей.
Висновки. У висновках наведено основні результати стандартизації з урахуванням виконуваних робот з розроблення національних стандартів на основі споріднених Європейських Норм. Зазначено, що розроблений стандарт доповнює положення адаптованих європейських нормативних документів у частині вимог до складу та властивостей зазначених видів сумішей, зокрема вимог до морозостійкості.
Подальші роботи з цього напрямку доцільно спрямувати на адаптацію положень національних норм щодо проєктування та будівництва автомобільних доріг для впровадження нових стандартних вимог до сумішей, укріплених гідравлічним в’яжучим.