Вступ. Одним з найбільш поширених матеріалів під час будівництва автомобільних доріг є асфальтобетонні суміші. Для виробництва даних сумішей використовують переважно кондиційні мінеральні матеріали – крупний заповнювач, дрібний заповнювач та наповнювач, а як в’яжуче використовують бітум.
Мінеральний порошок є важливим складником асфальтобетонної суміші, що виконує велику роль в забезпеченні якості асфальтобетонних сумішей. Питома поверхня мінерального порошку становить близько 90 % питомої поверхні мінеральних матеріалів у складі асфальтобетонної суміші. У складі асфальтобетонної суміші мінеральний порошок виконує дві ролі – заповнює пори між дрібним та крупним заповнювачем і структурує бітум.
Проблематика. На електрогенеруючих підприємствах України, у результаті спалювання вугілля, утворюються мільйони тонн пилоподібних відходів – золи-винесення. Даний матеріал за зерновим складом наближається до вимог до наповнювача згідно з ДСТУ Б В.2.7-121 та ймовірно може бути використаний для виробництва асфальтобетонних сумішей.
Мета. Встановлення можливості використання золи-винесення для виробництва асфальтобетонних сумішей шляхом аналізування хімічних властивостей.
Матеріали та методи. Під час досліджень використовували наповнювач виробництва ТОВ «СКАЛА-ПОДІЛЬСЬКИЙ СПЕЦКАРʼЄР» та золу-винесення Бурштинської ТЕС.
Результати. Результати випробування показали, що досліджену золу-винесення можна використовувати для виробництва асфальтобетонних сумішей при повній заміні нею вапнякового мінерального порошку.
Висновки. Дослідження фізико-механічних характеристик, застосовуючи стандартні і альтернативні методи, дозволило провести аналіз найважливіших властивостей (питома поверхня, пористість, бітумоємність) досліджуваної в цій роботі відходів паливно-енергетичної промисловості у вигляді золи-винесення. Це дозволило визначити можливість їх використання як наповнювача в асфальтобетоні.
Комплексний аналіз складу та кислотно-основних властивостей алюмосилікатної техногенної сировини з відходів паливно-енергетичних підприємств у вигляді золи-винесення ТЕС різного походження дозволяє стверджувати, що всі досліджувані зразки мають достатньо високий потенціал для використання їх як наповнювач.
Використання золи-винесення для виробництва асфальтобетонних сумішей дозволить значно зменшити кількість відходів та поліпшити екологічний стан довкілля.