Вступ. Ефективність логістичних операцій, швидкість оброблення товару багато в чому залежать від того, як взаємодіють між собою всі ланки логістичного ланцюга, наскільки оптимізовані бізнес-процеси на складі, тому будь-яке підприємство намагається постійно вдосконалювати організацію процесу постачання таким чином, щоб здійснювати доставку в найкоротший термін за мінімальних логістичних витратах. Одне із завдань, що дозволяє вирішити проблему недосконалості ланцюга постачання, пов’язане із скороченням величезної кількості складських операцій під час розміщення вантажу на довгострокове або короткострокове зберігання. Здійснити це можна за допомогою технології Cross-Docking, яка виключає етап зберігання та скорочує складські витрати.
Проблематика. На сьогоднішній день технологія Cross-Docking є мобільною, технологічно вивіреною, адже є дуже прогресивним методом обробки товару. Однак, щоб успішно впровадити дану технологію, необхідне розуміння поняття Cross-Docking, знання особливостей, переваг, умов та обмежень для здійснення даної технології. Саме тому актуальності набувають питання щодо визначення переліку товарів для яких доцільним та раціональним є запровадження даної Cross-Docking технології.
Мета. Обґрунтувати визначення переліку товарів, для яких доцільним та раціональним є впровадження технології Cross-Docking, використовуючи коефіцієнт варіації і вироблення рекомендацій щодо їх обробки та способів поводження з ними — за допомогою групування за логістичним методом XYZ-аналізу.
Методи. Під час роботи використовувався метод XYZ-аналізу.
Результати. У результаті дослідження було обґрунтовано використання коефіцієнта варіації щодо виявлення товарів, для яких доцільним і раціональним є впровадження технології Cross-Docking, та застосування логістичного методу — XYZ-аналіз — для розроблення рекомендацій щодо обробки та способів поводження з визначеними товарами.
Висновки. Виходячи з проведеного дослідження на основі теоретичних і прикладних аспектів, розвиток та впровадження технології Cross-Docking є тим елементом, застосування якого сприяє спрощенню логістики бізнесу і зниження вартості його продукції шляхом скорочення витрат на складі, а правильно організований процес сприяє прискоренню доставки, дозволяє бізнесу відправляти швидкопсувні продукти на далекі відстані й організувати товарообіг навіть у високий сезон. Запропонований логістичний метод диференціації за ХYZ-аналізом дозволяє чітко визначити, ті товари, які характеризуються максимальним попитом, високим оборотом, стабільною величиною прогнозованості, масовістю споживання, тобто ті товари рекомендацією для яких є мінімізація їх кількості на складах, відповідно — доцільність та раціональність впровадження технології Cross-Docking.