Вступ. У статті розглядається методологія визначення вартості послуг з утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення. Дослідження акцентує увагу на важливості встановлення ефективної потреби в ресурсах для забезпечення безперебійної роботи пунктів пропуску, що є критично важливим для національної безпеки та економічного розвитку України.
Проблематика. В умовах сучасного розвитку інфраструктурної галузі визначення вартості послуг з комплексного утримування та технічного обслуговування будівель, споруд і прибудинкової території в межах пункту пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення набуває особливої важливості. Забезпечення безперебійної та ефективної роботи цих пунктів вимагало системного підходу до оцінювання наданих послуг, а також розроблення методики, що ураховує різноманітні аспекти утримання і технічного обслуговування інфраструктурних об'єктів. Важливим етапом у плануванні та ефективному управлінні ресурсами стає аналіз вартості таких послуг, оскільки від нього залежить якість надання послуг, їх доступність і конкурентоспроможність. У зв’язку із цим виникла нагальна необхідність у розробленні науково обґрунтованої методики визначення вартості послуг, яка враховуватиме специфіку функціонування таких об'єктів.
Мета. Проаналізувати методичні підходи щодо визначення вартості послуг з утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення. Реалізація цього завдання сприятиме покращенню ефективності управління та оптимізації витрат, що у свою чергу приведе до створення сучасних, конкурентоспроможних та високоефективних систем технічного обслуговування і утримання об'єктів інфраструктури при пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення.
Матеріали та методи. Стаття носить оглядовий характер. У статті використовується системний підхід, який представляє собою сукупність загальнонаукових методологічних принципів (вимог), в основі яких лежить розгляд об’єктів як систем.
Результати. Застосування підходів, наведених у цій статті, дозволить встановлювати науково обґрунтовану систему визначення потреби у матеріальних, технічних і трудових ресурсах на надання послуг з комплексного утримування та технічного обслуговування громадських будинків з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, прибудинкової території в межах пункту пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення з урахуванням сучасного світового досвіду.
Висновки. У цій статті на основі вивчення сучасної практики, літературних джерел і положень нормативно-правових актів і нормативних документів було сформовано методичні підходи до визначення вартості послуг з утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення, які дозволять оптимізувати підхід до витрат на утримання та обслуговування, що, у свою чергу, дозволить оптимізувати витрати ресурсів та ефективно використовувати бюджетні кошти.