Стан та перспективи розвитку дорожньої інфраструктури в регіонах, які зазнали негативного впливу збройного конфлікту на сході України

Опубліковано:
Розділ: Економіка. Менеджмент
Cторінковий інтервал статті: 20–27
Ключові слова: автомобільна дорога, витрати, дорожня інфраструктура, збройний конфлікт, планування, фінансування
Як цитувати статтю: Іванченко В. О., Загорняк О. В. Стан та перспективи розвитку дорожньої інфраструктури в регіонах, які зазнали негативного впливу збройного конфлікту на сході України. Дороги і мости. 2021. Вип. 24. C. 20–27.
Як цитувати статтю (references): Vitalii Ivanchenko, Oleg Zagornyak. State and prospects of road infrastructure development in the regions which have sensed the negative impact of the armed conflict in the eastern Ukraine. Dorogi і mosti [Roads and bridges]. 2021. Iss. 24. P. 20–27 [in Ukrainian].

Автори

Державне підприємство «Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0003-4014-0780
Національний транспортний університет (НТУ), м. Київ, Україна
https://orcid.org/0000-0003-3830-4520

Анотація

Вступ. Ключову роль в реалізації стратегії держави, щодо стимулювання економічного розвитку східних регіонів України, відіграє розвиток транспортної інфраструктури, найважливішою складовою якої є мережа автомобільних доріг державного значення. Частина доріг, що були пошкоджені внаслідок збройного конфлікту на сході України, залишаються в незадовільному стані.

Проблематика. Збройний конфлікт на сході України на території Донецької та Луганської областей призвів до пошкодження та руйнування дорожньої інфраструктури, що у свою чергу ускладнило та здорожчало автомобільні перевезення. У наслідок руху великогабаритної та важкої військової техніки, що найчастіше рухались колонами, на автомобільних дорогах державного та місцевого значення спостерігаються вибоїни, просідання, руйнування країв дорожнього одягу, колійність.

Для покращення ситуації та приведення експлуатаційних показників до відповідного нормативу, було запроваджено ряд Державних цільових програм та проєктів. Але частина доріг залишилася зруйнованими та потребують фінансування для проведення ремонтів та реконструкції.

Мета й завдання роботи. Метою статті є висвітлення стану та перспектив розвитку дорожньої інфраструктури в регіонах, які зазнали негативного впливу збройного конфлікту на сході України.

Матеріали та методи. Під час написання статті було використано діалектичні методи наукового пізнання для формування переліку автомобільних доріг державного значення в східних регіонах України, насамперед аналіз та синтез. Також застосовано емпіричні методи пізнання, такі як опис, вимірювання та порівняння.

Результати. У роботі висвітлено та охарактеризовано стан дорожньої інфраструктури в регіонах, які зазнали негативного впливу збройного конфлікту на сході України та розкрито перспективи її розвитку.

Висновки. Необхідність у фінансуванні ремонту та відновлення доріг, що не були внесені до переліку уже затверджених та профінансованих програм, та формуванні чітких стратегічних напрямів можуть бути передбачені Програмою заходів щодо відновлення і розвитку автомобільних доріг загального користування державного значення у Донецькій та Луганській областях, що зазнали негативного впливу збройного конфлікту з урахуванням пріоритетів відновлення та розбудови миру, реалізації промислового потенціалу східних регіонів України та принципів розвитку усієї мережі автомобільних доріг загального користування державного значення України. Критичним для реалізації цього плану є прийняття Урядом програми відновлення та розвитку автомобільних доріг загального користування державного значення в регіонах, які зазнали негативного впливу збройного конфлікту на сході України.

Посилання

  1. Бурик М. М. Аналіз діяльності суб'єктів управління в сфері розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури в Україні. Інвестиції: практика та досвід, 2020, 15-16: 168-172.
  2. Токар І. І. Сучасний стан та тенденції розвитку дорожнього господарства України. Проблеми і перспективи розвитку підприємництва, 2019, 1: 153-163.
  3. Серьогіна Н. В. Джерела фінансування розвитку дорожньої інфраструктури регіонів. Економічний вісник Запорізької державної інженерної академії, 2016, 3: 105-109.
  4. Лютий, І. О.; Ювженко, Н. М. Аналіз системи фінансування дорожньої інфраструктури України. Наукові праці НДФІ, 2019, 3: 66-75.
  5. Транспорт і зв’язок України. 2018 р. Статистичний збірник. Державна служба статистики України. Київ. 2019. 152 с.
  6. Транспорт України. 2019 р. Статистичний збірник. Державна служба статистики України. Київ. 2020. 112 с.
  7. Державна цільова програма відновлення та розбудови миру в східних регіонах України. Постанова Кабміну України від 13 грудня 2017 р. № 1071. База даних «Законодавство України» / КМ України. URL: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/KP171071.html
  8. Державна цільова економічна програма розвитку автомобільних доріг загального користування державного значення на 2018—2022 роки затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2018 р. № 382.
  9. Проєкт «Східна Україна: возз’єднання, відновлення та відродження – Проєкт №В», схвалений розпорядженням голови ОДА Луганської області 24.07.2020 №517.